26.12.2020 - Milí zákazníci, děkujeme za přízeň v roce 2020 a budeme se na vás těšit v roce 2021, na jehož začátku budeme expedovat vaše objednávky vytvořené od 24.12.

Solární panel & Jak to funguje

 

Co je solární energie, jak ji vyrábět a proč si ji vážit

 

Solární panel se skládá z fotovoltaických článků, jež přeměňují elektromagnetickou energii na elektrickou díky slunečnímu záření.

 

Jsou různých velikostí a typů. Menší jsou vhodné k napájení osvětlení, které nabíjí solární baterii. Pro tyto účely stačí malý panýlek. Jak to funguje, se můžete podívat zde.

 

Větší panel poté slouží např. pro nabíjení telefonu a autobaterií.

A poté následují již panely, které mají za úkol elektřinu vyrábět, uchovávat či přeměňovat na 220 V. Začínají od 20 W až po 160 W pro ostrovní systém s max. napětím při zátěži 19 V. Všechny ostatní panely nad 160W dávají velké napětí, na které potřebujete speciální regulátor - tyto panely jsou vhodné za účelem výroby energie na domech, jež je ČEZu poté přeprodávají.

Naše německé solární panely se využívají celoročně, díky tvrzenému sklu vydrží mnoho a mnoho let bez ohledu na roční období. Elektřinu vyrábí spolehlivě 365 dní v roce.

 

Solární panel 100Wp

 

 

 

Solární regulátor, srdce solárního panelu

 

Panely potřebují regulátor (usměrňovač), protože slunce svítí vždy jinou intenzitou a tím dodávají i variabilní napětí. Díky solárnímu regulátoru bude výstup vždy 12-14 V, tedy vhodné napětí pro akumulátor.

 

Instalace regulátoru

 

Vývody ze solárního panelu (+ a –) zašroubujete do solárního regulátoru. Další dva otvory usměrňovače jsou pro (auto)baterii. Z baterie + a – pólu povedou kabely opět do regulátoru +, - (označeno).

Teď budete elektřinu uchovávat do této připojené baterie. Jakou proudovou rychlosti, to záleží na panelu, respektive intenzitě solárního světla.

 

A poslední dva otvory regulátoru jsou pro přímé napájení spotřebičů na 12 V. A na 12 V často funguje osvětlení, autoledničky, ale i jiné spotřebiče. Od takového spotřebiče vedou dva kabely (+,–), zpravidla černé a červené barvy, a ty zasunete do správného místa regulátoru. A díky panelu, jenž je rovněž ve svých zdířkách zapojen, máte napájení konstantních 12 V.

Náš regulátor o výkonu 30A má ale ještě dva USB výstupy. Nabíjet můžete mobil či cokoliv jiného na usb kabel (5V).

 

A budete-li chtít elektřinu 12 V měnit na domovní (220), je potřeba měnič napětí z 12 V na 220 V.

Zapojíte jej jednoduše. Plus svorku vedoucí od měniče zapojíte na baterii + pólu a to samé následuje s tou zápornou

Nyní je vše připraveno.

 

Solární regulátor má tedy 6 otvorů pro zasunutí kabelů. Dva na solární panel, dva na baterii a dva slouží k možnému napájení 12V spotřebičů.

 

Nabízený regulátor 30 A má zároveň další dva USB výstupy na nabíjení 5V zařízení (telefon, přenosný reproduktor, rádio apod.)

Velkou předností je i displej, který vám ukazuje všechny potřebné údaje.

 

Znamená to, že solární regulátor, který je vybaven všemi potřebnými funkcemi včetně ochran proti přebíjení/podbíjení, zkratu, je podmínkou pro výrobu domácí elektřiny.

 

Jedná se o nesmírně inteligentní zařízení, díky němuž jste vždy v obraze, protože máte svoji elektřinu pod kontrolou. Vidíte přesně, v jakém stavu váš akumuláror je.

 

Screenshot_2017-10-30-21-46-08_1

 

Napětí a instalace panelu

 

Na Solarnicku nabízíme solární panely 100 W/160 W,ty mohou dávat až 23 V bez zátěže a 19 V v zapojeném stavu, ale regulátor jej vždy přemění na 12-13 V.

 

K výrobě domácí elektrárny můžete použít i více panelů.

Pokud jej zapojíte paralelně (propojíte panely + na + a – na –), baterie se bude nabíjet násobně rychleji v závislosti na množství takto spojených panelů.

I když jich bude do sebe spojených paralelním způsobem více, výsledné napětí bude stejné, a o to nám jde, abychom nemuseli poté používat dražší regulátory v ceně tisíců korun.Stejnou funkci totiž bude plnit regulátor výše zobrazený o síle 30 A.

Vy tak použijete stále stejný regulátor, který utáhne i 5 100W panelů či 3 160W.

Zapoji-li byste panely sériově, regulátor musí být jiný, mnohonásobně dražší. Ale výsledné množství vyrobené elektřiny bude samozřejmě stejné.

 

 

Konektory

 

 solárníkonektor

K propojení více panelů je třeba dokoupit solární konektory.

 

Pro paralelní spojení je ještě nutné dokoupit trochu jiné konektory, viz níže. Ty zapojíte tak, že dvě koncovky z každého panelu (buď plusové, anebo obě mínusové) napojíte do jednoho konektoru a výstupu povede poté již jen jeden kabel (ten napojíte na konektor výše). Při paralelním zapojení tedy potřebujete oba typy konektorů, jeden pár obyčejných a jeden pár paralelních,

 

paralelníkonektor

 

 

Radost z vlastní elektrárny

 

Znamená to, že za přijatelné peníze si vyrobíte dostatek elektřiny kdekoliv a kdykoliv, po celý rok (zimní období není žádnou překážkou).

Na chatě, na lodi, v autě, na zahradě u altánu. Často stačí jeden panel na pokrytí lidských potřeb (rádio, TV, PC, nabíjení drobné elektroniky či mini lednička – vše při slunečním svitu utáhne jeden 160W panel). 

 

 

 

Solární panel na autěSolární panel na dodávce

 

Nehodí-li se vám panel na střechu vašeho vozu, v kufru ale může posloužit jako skvělá rezerva. Místo nezabere takřka díky úzkému profilu žádné a elektřinu máte v případě nouze vždy dostatek, třeba na dobití autobaterie, pokud necháte svítit na parkovišti. Vyndáte panel, napojíte a za 30 minut nastartujete, i když nebude svítit slunce.

 

Ideál je ale mít vyšší auto, kde bude panel na střeše v bezpečí, a navíc ani nikdo nebude vědět, že jej na střeše máte.

 

 

Elektřinu si můžete ale vyrábět i tam, kde ji již máte distribuovanou. Třeba proto, že si ji více budete vážit, nebo kvůli finanční úspoře. Investice se vám totiž vrátí, pokud nakoupíte výhodně.

 

Navíc je investice do panelů jistotou, protože jejich životnost a účinnost díky tvrzenému sklu je i desítky let. Jednou ročně stačí panel zkontrolovat a sklo umýt, bude-li zašpiněné. Nic víc. Slunce a déšť jej bude udržovat kontinuálně v kondici.

 

Nově k panelům 100 W a 160 W je nabízen i nejnovější typ solárních panelů flexi ohebný panel 100 W, který díky své váze 2 kg vezmete opravdu kamkoliv, stejně tak 80W flexi v tašce, který je dodáván s veškerým potřebným příslušenstvím.

 

 

Proč solární panely od Solarnicka?

 

 
samolepka Konkurence


Prohloubený hliníkový rám, který chrání tvrzené sklo v případě pádu panelu. To znamená, že při pádu sklem na rovný beton nedojde k poškození panelu, protože rám zamezí doteku skla se zemí. Poškodí se jen esteticky rám.

Některé solární panely konkurence mají rám ve stejné hloubce jako sklo panelu. Panel není chráněn.
Co se tvrdosti skla panelu týče, zde rozdíl není. Kvalitní sklo panelů konkurence je stejné jako naše.


Ceny panelů
se i přes výše zmíněnou výhodu snažíme držet na nejnižší ceně. Spokojenost zákazníku nejsou pro mě ani mé kolegy planá slova.


Argument na vyšší cenu znamená vyšší kvalita panelů. Jedná se pouze o marketingový trik, stejně jako vymyšlené slevy na jakýkoliv produkt, kterým my se vyhýbáme.


Naše panely
jsou měsíce staré od výroby. Objednáváme postupně (z důvodu omezení skladových prostor). To znamená, že panely jsou vždy nové, max. půl roku až rok staré.


Konkurence objedná velký počet panelů, aby dosáhla nižších nákupních cen. Poté trvá ale i roky, než se panely prodají.


Z výše zmíněné výhody plyne i jedna nevýhoda. Může se stát, že brzy dojde k vyprodání skladových zásob z důvodu větší zakázky. Poté musí kupující čekat i týden, než nám z Německa dorazí nová várka.

Díky většímu nákupu a skladových prostor se toto většinou u konkurence nestane. Panely vám doručí do 3 dnů, stejně jako my, pokud je máme skladem.


Práce zdarma. Pokud budete chtít namontovat konektory na zakoupený kabel, koncovky vám odborně zdarma nalisujeme na kabeláž. Stačí nás poprosit do poznámky v objednávce.
.

Pokud něco takového konkurence nabízí, zaplatíte poplatek, převážně kolem 50 korun. Je to sice práce na 5 minut a je potřeba k tomu určité nářadí, ale u nás to máte zdarma.

Doprava zdarma na všechny panely při platbě předem. Na dobírku se cena dopravy navyšuje na 119 Kč.


Konkurence dopravu zdarma na nadrozměrné zásilky nenabízí. Doprava panelů stojí stovky korun, u nás je při platbě na účet zdarma a na dobírku jen 119 Kč.


Ochrana panelů
při přepravě. Kartonovou krabicí to nekončí. Uvnitř je silná gumová pěnová deska, která plně chrání panel ze přední strany. Sklo je tedy v bezpečí. Ochrana je i na všech 4 rozích panelů. Navíc všechny označujeme symbolem POZOR KŘEHKÉ.

Některá konkurence vám panel dodá jen v krabici, díky které je panel chráněn při opatrném transportu. Pokud ale dojde k nárazu o jiný balík či dokonce pádu krabice, může se panel poškodit, odřít. Proto u našich panelů naleznete gumovou desku.

 

 

 

nabidka