Jak vybrat solární panel

 

 

Tento článek vám pomůže při otázkách výběru vhodného solárního panelu pro vaše zamýšlené potřeby.

Díky slunečnímu záření si můžeme vyrábět čistě vlastní energii. Pro dobíjení nepostradatelných věcí, jako mobilních telefonů či baterií v automobilu, vám stačí malé účinné nabíječkyChcete-li ale používat domácí spotřebiče, nastává otázka, jakou výkonost, jaký typ a případně jaký počet solárních panelů použít.

 

"Chci solární panel na karavan, jaký typ panelu zvolit?

 

Pro tento účel můžete použít jakýkoliv typ panelu. To znamená ve tvrzeném skle o různých výkonech, i flexibilní panel, který díky své váze nebude zatěžovat střechu.

Otázka nastává, jak dlouho budete na cestě, přesněji, jak často budete energii z nabíjené baterie čerpat. Hodláte-li mít na karavanu panel celoročně, je třeba zvolit ten ve tvrzeném skle, jenž je odolnější než-li flexi panel. Ten využijete hlavně v sezoně, kdy nemrzne, protože plast tomuto období neprospívá. U tvrzených panelů roční období z hlediska odolnosti materiálu nehraje žádnou roli. Spousty elektřiny vyrobí i při -30 stupňů, bude-li svítit slunce.

 

Jakou zvolit solární výkonnost na obytný vůz?

Vždy záleží na úmyslech využití energie. Co a jak dlouho máte v úmyslu používat? Osvětlení, notebook, rádio, nabíjení mobilů je častá otázka našich zákazníků. Odpověď zní, že pro tyto účely vám za určitých podmínek vystačí jediný 120W panel.

Pokud nebude celý den pod mrakem, polykrystal či monokrystal pokryje tyto vaše potřeby.

 

Druhá skupina zákazníků potřebuje k výše zmíněným potřebám užít i ledničku či TV. V tomto případě doporučujeme silný 180W panel, který na všechny tyto potřeby vystačí, nebude-li přes den pod mrakem. 180W panel, respektive kompletní hotový set s příslušenstvím je u našich zákazníků nejčastěji objednávaným.

 

Pokud budete do budoucna potřebovat více energie, není problém další panel dokoupit a spojit je k sobě. Díky paralelním konektorům panely snadno propojíte. Zvýšení výkonnosti na 240 W respektive 360 W vede již k soběstačnosti. Takový výkon představuje dostatek energie za každého počasí.

 

"Mám chatu a chci si vyrábět vlastní elektřinu"

 

Chata v přírodě, vlastní elektřina. Ideál. Nezávislost. A díky nízkým cenám solárních panelů dostupný pro každého.

Ale jaký panel zvolit? Určitě ten v tvrzeném skle, který na střeše vydrží mnoho let, dle výrobců s výkonem 25 let. Díky hladkému a pevnému sklu ho nic nerozbije. Díky občasnému dešti bude vždy čistý. A díky jemnosti se na něm nedrží sníh.

Jde-li o potřebný výkon, opět je důležitý váš účel. Relax v sezoně, nebo celoroční obývaní?

V prvním případě, jezdíte-li na chatu v sezoně a ne každý den, vystačí vám pro běžné spotřeby jeden 180W panel, protože ten bude baterii dostatečně nabíjet každý den, tedy i v době, kdy na chatě nebudete. A jakmile bude baterie plně dobitá, chytrý solární regulátor přívod sám zastaví, aby nedošlo k poškození, přebití akumulátoru.

 

Jste na chatě každý den?

Potřebovat budete alespoň dva 180W panely. Dobrou zprávou je, že až 4 panely utáhne silný 30A regulátor, který u nás naleznete společně se solárními panely a potřebným příslušenstvím. Řešit to ale můžete i obrovským 285W setem s příslušenstvím, který u nás seženete nejlevněji za 7 770 Kč.

 

Chatu obýváte celý rok?

Zde už musí být investice větší. Pro tento účel je potřeba 285W set a k němu např. dokoupit jeden 180 či 285W a mít tak dva panely o výkonech 285 W.


K solárnímu setu se vám určitě hodí i měnič napětí na 230 V, ten jednoduše napojíte na póly akumulátoru a následně máte k dispozici standardních 230, jako doma...

 

"Potřebuji něco mobilního na cesty a na dovolenou k mé lodi"

 

Nelze nic jiného než doporučit 100W flexibilní panel. Díky své mobilitě jej přesunete kamkoliv. Váha 2 kilogramy představuje snadný přesun z místa na místo. Nasměrujte panel vždy tam, kde svítí slunce. Díky tomu vytěžíte nejvíce energie od rána až do večera. Stačí jen každé 4 hodiny (dvakrát denně) panel mírně natočit ke slunci, ideálně pod úhlem 45-70 stupňů v letním období (v zimě je potřeba sklon cca 15 stupňů pro dosažení max. možné energie).

 

Velmi účinný je panel i jako rezerva do zavazadlového prostoru, stejně tak jako 40W flexi panely v tašce s veškerým potřebným příslušenstvím. Pokud např. necháte svítit na parkovišti a nemůžete nastartovat, není nic jednoduššího než vytáhnout panel, který mimochodem nezabere vůbec žádné místo, položit na střechu či opřít o automobil, a vězte, že do 30 minut nastartujete. Pokud bude ale pod mrakem, dostatečné nabití baterie může trvat déle.

Zároveň máme nově od roku 2021 i skleněné menší nabíječky o výkonech 20 W a 40 W, které slouží na průběžné dobíjení akumulátoru. Tyto obsahují vše potřebné včetně 3m kabelů a svorky jen připnete na baterii a nabíjíte. Následně na lcd displeji regulátoru sledujete, jak energie v baterii průběžně roste.

 

 

Tak co, už máte při výběru jasno? :-)

 

Pokud ne, nebo se raději chcete přesvědčit a poradit se, není nic snazšího než zavolat.

Jsme pro vás na telefonu k dispozici každý den.

 

 

Jiří Jirků

 

735 020 461

 

 

 solární panely Solarnicko 

 

 

solární panel elektrárna