26.12.2020 - Milí zákazníci, děkujeme za přízeň v roce 2020 a budeme se na vás těšit v roce 2021, na jehož začátku budeme expedovat vaše objednávky vytvořené od 24.12.

Jak vybrat solární panel

 

Jak vybrat solární panel

 

Tento článek vám pomůže při otázkách výběru solárního panelu.

Díky slunečnímu záření si můžeme vyrábět čistě vlastní energii na cokoliv. Pro dobíjení nepostradatelných věcí, jako mobilních telefonů či baterií v automobilu stačí vysoce účinný 10W panel. Pokud ale chcete používat domácí spotřebiče, nastává otázka, jakou výkonost, jaky typ a případně jaký počet solárních panelů využít.

 

„Chci solární panel na karavan, jaký typ panelu zvolit?“

 

Pro tento účel můžete použít jakýkoliv typ panelu. To znamená ve tvrzeném skle o různých výkonech, i flexibilní panel, který díky své váze nebude zatěžovat střechu.

Otázkou nastává, jak dlouho budete na cestě, přesněji, jak dlouho panel na střeše bude usazen. Hodláte-li mít na karavanu panel celoročně, je třeba zvolit ten ve tvrzeném skle, jenž je odolnější než-li flexi panel. Ten využijete hlavně v sezoně, kdy nemrzne, protože plast tomuto období neprospívá. U tvrzených panelů roční období z hlediska odolnosti materiálu nehraj žádnou roli. Spousty elektřiny vyrobí i při -30 stupňů, bude-li svítit slunce.

 

Jakou zvolit solární výkonnost na obytný vůz?

Vždy záleží na úmyslech využití energie. Co a jak dlouho máte v úmyslu používat? Osvětlení, notebook, rádio, nabíjení mobilů je častá otázka mých zákazníků. Odpověď zní, že pro tyto účely vám za určitých podmínek vystačí jediný 100W panel.

Pokud nebude celý den pod mrakem, polykrystal či monokrystal pokryje vaše potřeby.

 

Druhá skupina zákazníků potřebuje k výše zmíněným potřebám užít i ledničku či TV. V tomto případě doporučuji silný 160W panel, který na všechny tyto potřeby vystačí, nebude-li pod mrakem.

 

Pokud ale chcete mít jistotu, není problém jeden panel dokoupit a spojit je k sobě. Díky paralelním konektorům panely snadno propojíte. Zvýšení výkonnosti na 200 W respektive 320 W vede k soběstačnosti. Takový výkon představuje dostatek energie za každého počasí.

 

„Mám chatu a chci si vyrábět vlastní elektřinu“

 

Chata v přírodě, vlastní elektřina. Ideál. Nezávislost. A díky nízkým cenám solárních panelů dostupný pro každého.

Ale jaký panel zvolit? Určitě ten ve tvrzeném skle, který na střeše vydrží mnoho let. Díky hladkému a pevnému sklu ho nic nerozbije. Díky občasnému dešti bude vždy čistý. A díky jemnosti se na něm nedrží sníh.

Jde-li o potřebný výkon, opět je důležitý účel chaty. Relax v sezoně, nebo celoroční obývaní?

V prvním případě, jezdíte-li na chatu v sezoně a ne každý den, vystačí vám pro běžné spotřeby jeden 160W panel, protože ten bude baterii nabíjet každý den, tedy i v době, kdy tam nebudete. A jakmile bude baterie plně dobitá, chytrý solární regulátor přívod sám zastaví, aby nedošlo k poškození.

 

Jste na chatě každý den?

Potřebovat budete 2-3 160W panely. Dobrou zprávou je, že všechny panely utáhne silný 30A regulátor, který u nás naleznete společně se solárními panely a potřebným příslušenstvím.

 

Chatu obýváte celý rok?

Zde už musí být investice větší. Pro tento účel je potřeba 4 a více panelů, aby byly vaše potřeby stoprocentně pokryty za každého počasí.

 

„Chci mít vlastní elektřinu na zahradě, u altánu či na lodi“

 

Nelze nic jiného než doporučit 100W flexibilní panel. Díky své mobilitě jej přesunete kamkoliv. Váha 2 kilogramy představuje snadný přesun z místa na místo. Nasměrujte panel vždy tam, kde svítí slunce. Díky tomu vytěžíte nejvíce energie od rána až do večera. Stačí jen každé 4 hodiny panel mírně natočit ke slunci.

 

Flexi panel je vhodný i na střechu automobilu či za okno (nejen u automobilu, ale i domovní). Na delší letní cesty se vždy hodí autolednička či jakékoliv jiné potřeby, a abyste se nemuseli obávat nízké kapacity autobaterie, díky panelu budete mít vždy jistotu, že baterii energie nikdy nedojde. Stačí na chvíli připojit...

 

Velmi účinný je panel i jako rezerva do zavazadlového prostoru, stejně tak jako 40W flexi panely v tašce s veškerým potřebným příslušenstvím. Pokud např. necháte svítit na parkovišti a nemůžete nastartovat, není nic jednoduššího než vytáhnout panel, který mimochodem nezabere vůbec žádné místo, položit na střechu či opřít o automobil, a vězte, že do 15 minut nastartujete. Pokud bude ale pod mrakem, dostatečné nabití baterie může trvat až jednu hodinu.

 

Další využití flexibilního panelu? Např. v Japonsku jezdí na čtyřkolkách, elektrokolech a podobných prostředcích na bateriový pohon nonstop, aniž by se museli strachovat o kapacitu baterie. Vystačí jim jediný 100W flexi panel, který připevní (díky 8 očkům panelu) a mají vystaráno. Díky muší váze tohoto panelu není na jízdě nic znát. Ohebnost, mobilita a velká účinnost jsou synonyma k flexibilnímu panelu nové generace.

 

Tak co, už máte při výběru jasno? ;-)

 

Pokud ne, nebo se raději chcete přesvědčit a poradit se, není nic snazšího než mi zavolat.

Jsem pro vás na telefonu k dispozici každý den.

 

 

Jiří Jirků

 

735 020 461

 

 

 nabidka