Rozdíl mezi monokrystalem a polykrystalem

 

Oba nejrozšířenější typy solárních panelů se vyrábějí z jednotlivých článků křemíků, které se roztaví a slisují do formy - vzniká jednotlivý článek. Např. 100W panel jich má takto propojeno 36.

Jaký a v čem je rozdíl mezi monokrystalem a polykrystalem?

Začněme účinností a maximálním výkonem při dokonalých světelných podmínek (bez mraků). Pokud je jasno, dá vám více energie právě monokrystalický křemík. Pokud ale zamýšlíte energii vyrábět každý den v roce, budou zase účinnější polykrystalické články.

Rozdíl ale není veliký. Platí, že mono vám dá v létě o 1-2 % více. V ostatních období bude zase silnější poly o +- 1 procento výkonu.

Proto např. velké panely nad 200 W jsou nabízeny většinou s polykrystalickým křemíkem, jelikož výrobci předpokládají zákazníkův předpoklad k výrobě solární energie kontinuálně po dobu celého roku. Opakem je např. náš 100W flexibilní monokrystal, ten se užívá hlavně v sezoně, proto jsou tyto ohebný panely monokrystalické.

Jaké jsou další rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi? Zbarvení. Někomu se více líbí ten, druhý onen. Polykrystal má modré zbarvení, připomínající oblohu. Monokrystal je zase tmavě modrý, až černý (obloha v noci).

U 100W je poté rozdíl i proporcích. Takový polykrystal má 100x70, jeho monokrystalický kolega poté 120x50 centimetrů.

Rozdíl ve výkonu tedy nemusíte řešit - je téměř nulový. Důležitější je, jak se vám líbí a zda akcentujete na jejich rozměry.
I váha je totožná. Pohybuje se kolem 8 kilogramů u 100W panelu.

Z naší nabídky si můžete vybrat mezi oběma typy. Špičkový 100W panel se zárukou 5 let u nás seženete do 3 tisíc korun.

 banner